Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali ’19 – Kısa Kısa

23-29 Kasım 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleşen 2YKFF’de ilk yıl “Farklılığımız, Çeşitliliğimiz, Hassasiyetimiz” teması ile Atina’dan Balkan Can Kino ekibi konuğumuz oldu.
Balkan Can Kino ekibi festivale kürasyonunu yaptıkları Yunan Sineması’nda Çeşitlilik isimli seçki ve Alice Guy-Blaché’dan Günümüze Sinemada Kadın Çalışanlar başlıklı konuşma ile katıldı.
Festivalin Ekran bölümünde 19 ülkeden tür sınırlaması olmayan 34 film, 6 farklı seçkide ve 2 farklı mekanda tekrarlanan gösterimlerle seyirciyle buluştu. 
Koltuk bölümünde Gurur ile Küfür Arasında Queer Sinemanın 2 Yakası ve Sinemanın Kısaları: Özgür, Bağımsız ve Yaratıcı, Alice Guy-Blaché’dan Günümüze Sinemada Kadın Çalışanlar başlıklarında konuştuk, zenginleştik, çoğaldık.
Artı bölümünde festivali bol ödüllü Patision Avenue filmi ve yönetmeni Thanasis Neofotistos ile açarken, festivalin kapanışını Remix bölümünde katılımcıların ürettiği videolar ve Vilain video performansı ile yapmanın keyfini yaşadık. 

2YKFF ’19 Filmleri

Patision Avenue / Patision Bulvarı – Thanasis Neofotistos (Yunanistan)
Kusurlu / Imperfect – Bilen Sevda Könen (Türkiye)
Sorunlarım Var / I Have Problems – Zsuzsanna Debreczeni (Macaristan)
Koridorlarda / Inside The Pipelines – Adva Santo (İsrail)
Java’nın Waria’sı / The Waria Of Java – Ana Gonzalez (Endonezya) 
Büyük Ödül / Superprize – Konstantin Chelidze (Rusya)
İroni / Irony – Radheya Jegatheva (Avustralya)
Ah Karga! Vah Karga / Oh Crow! Oh Crow – Pierre Garcia-Rennes (Kanada)
Teslimatçı Çocuk / Delivery Boy – Vinicius Saragamo (Brezilya)
Duvar Boyunca / A Whole Wall – Susie Davies (Birleşik Krallık)
Çek Çekiştir / Yank Tug Yank – Maureen Zent (ABD)
Hibritler / Hybrids – Juliana Hernandez Rocha, Juan Andrés Uruena Suarez (Kolombiya)
Betonun Çocukları / The Children Of Concrete – Phanhsay-Chamson Jonathan (Fransa)
İğrenç / Repugnant – Kyan Krumdieck (Yeni Zelanda)
Kayıplar / The Lost Ones – Maria Castillejo Carmen, Maelle Grand Bossi, Elisabeth Silveiro (Rusya)
Farklı / Different – Dante Rustav, Hristina Belousova (Özbekistan)
Yarmuk Piyanisti / The Pianist Of Yarmouk – Vikram Ahluwalla (Birleşik Krallık)
Kağıt ya da Plastik / Paper or Plastic – Nara Metlukh (Ukrayna)
Ek Dersler / Extra Classes – Wawrzyniec Turowski (Polonya) 
Mariachi Kadın / The Mariachi Woman – Adan Ruiz (Meksika)
Rozalia – Katerine Yiannakopoulou (Yunanistan)
Sunflower Seeds – Antonis Tolakis (Yunanistan)
Etnofobi / Ethnophobia – Joan Zhonga (Arnavutluk, Yunanistan)
Benim Adım Giorgos / My Name Is Giorgos – Konstantina Tsaprouni (Yunanistan)
Bir Filmin Duruşması / Trial Of A Film – Gökhan Kaya (Türkiye)
Çay, Kapuçino, Muhallebi / Tea, Cappuccino, Muhallebi – Ömer Gümüşer (Türkiye)
Mahsur / Stranded – Onu Erdurak (Türkiye)
Satır / Cleaver – Mehmet Çengelci (Türkiye)
Saklı Cennet / Hidden Heaven – Çağatay Çelikbaş (Türkiye) 

İlhamı Tunç Gencer Retrospektifi (Kutsal Su / Holy Water, Ölüm Benim Gelinim Olacak / Death Will Be My Bride, Girdap ve Çeyrek Asır / Vortex & Quarter Century, Bay Yalnız ve Senin Ruhun / Mr. Lonely and Your Soul, Yarım Gece / Half Night)

Daha fazla bilgi için bize ulaşın; info@2yakakisafilmfestivali.com