top of page
Text me when you get home_Still_1_©Niklas Bauer.png

SEÇKİ I

IICHIBF_FILMSTILL_2.jpg

Saklanamıyorsam Parlarım

If I Can’t Hide I Better Flourish

14’31” / Belgsel / Hollanda

“Saklanamıyorsam Parlarım”, kadın yönetmen Nelleke Broeze’nin perspektifinden kamusal alan bağlamında özerklik fikrini sorguluyor. Kamusal alana girerken uyum sağlama ihtiyacı hissetme konusunda tek başına olup olmadığını merak eden yönetmen, diğer kadınların desteğiyle bu soruya yanıt arıyor. Broeze, çeşitli sahnelerde diğer kadınlar tarafından konfor alanının dışına çıkarılıyor. Tek bir hedef var: Kadınlar bu sistemi kolektif olarak nasıl yenebilir ve alanı yeniden tanımlayabilir?

Shpija Still 01.png

Home

Ev

6'44" / Animasyon / Kosova

Ev hissi ve konfor, sıklıkla bizi utandıran, tuzağa düşüren ve bize zarar veren şeylerde bulunabilir. Evden ayrılmak zor olabilir; ancak evin sizi her yerde takip eden bir hayalete dönüşmesi çok daha zordur.

COMMON_LANGUAGE_STILL_1.1.2.jpg

Common Language

Ortak Dil

13’29” / Belgesel / Estonya

Her zaman ailesinin kara koyunu olarak görülen yönetmen, geçmişteki kırgınlıkları ve tabu olarak kabul edilen konular üzerine ebeveynleriyle konuşmak için Belarus’un Vitebsk şehrine doğru yola çıkıyor. Fırtınalı duygulara ve dürüstçe ifade edilemeyen düşüncelere takılan ortak bir dil bulma çabası, filmde kişisel anlar ve ana kahramanların yüzlerinin detay çekimleri aracılığıyla aktarılıyor.

Text me when you get home_Still_4_©Niklas Bauer.png

Eve Varınca Bana Yaz XX

Text Me When You Get Home XX

10’37” / Kurmaca / Almanya

Gece vakti, bir kadın kendi isteğiyle, rastgele bir yabancının arabasına biner. Ancak kısa sürede tehlikeli bir durum içinde olabileceğini hissetmeye başlar.

bottom of page