top of page

ULUSLARARASI
2 YAKA KISA FİLM FESTİVALİ

Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali (2YKFF), her yıl dünyanın farklı bir şehrinden bir film inisiyatifi ile iş birliği yaparak kültürlerarası diyalog geliştirir, 2 yakayı kesiştirir.

 

Kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon kategorilerinde, dünyanın farklı noktalarından özgün kısa film yapımlarını seyirciyle buluşturan festival, kısa film alanında kapasite ve ağ geliştirme etkinlikleri düzenler.

 

Sosyal yaşamın buluşma noktalarını gösterim ve etkinlik alanlarına dönüştürerek birlikte izleme ve paylaşım kültürünü güçlendirir. Tüm bireylerin bu paylaşıma ve kültürel yaşama katılma, erişme ve katkı sağlama hakkını savunur; “erişilebilir festival” olma yolunda her yıl yeni adımlar atar. 

 

2019, Balkan Can Kino — Athens, Greece

2020, Bi'Bak — Berlin, Germany

2021, Galerie de Jaloezie — Rotterdam, Netherlands

2023, Dziga Creative Film Platform — Nijmegen, Netherlands

ERİŞİLEBİLİRLİK

2YKFF, her yıl erişilebilirlik alanında yeni adımlar atıyor. Geçen yıllarda festival seçkilerindeki filmlerin önemli bir bölümü için sesli betimleme seçeneği sunan festival, aynı zamanda programında sinemada erişilebilirlik konusuna odaklanan etkinliklere yer veriyor. Festival ekibi, 2024 yılında erişilebilir film gösterimleri ve etkinliklerin bulunduğu “Erişilebilir 2YKFF” programını hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

Festival, erişilebilirlik çalışmalarında Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi ve Erişilebilir Her Şey ile iş birliği yapıyor; aynı zamanda Kültüre Erişim Platformu'nun bileşenleri arasında yer alıyor.

Destekçiler

İş Birliğiyle