top of page
A_Firat_Weight_of_Consciousness_Still_2.jpg

İZMİR YAKASI SEÇKİSİ

2-yildiz_perde_kale.JPG

Beyazperdeden Yeşil Sahaya

From the Silver Screen to Soccer Field

9’23” / Deneysel / Türkiye

Çalışma, 1950’lerin başlarında İzmir’de açılan Yıldız Sineması’nın ve bölgenin kentsel dönüşüm süreciyle birlikte yaşadığı değişimi toplumsal ve mimari bir perspektiften bakarak ele almaktadır. 2000’li yılların başında kent, Basmane bölgesinin geçirdiği değişimle birlikte erkek egemen bir yapıya bürünmüştür. Kente gelen hızlı göç ile erkek egemen bir yerleşim alanına dönüşen Basmane, kentin merkezi konumundayken; ötekileştirilmiş bir bölge haline gelmiştir. Bölgenin yaşadığı bu değişim Yıldız Sineması’nı da etkisi altına alarak bölgenin güncel sakinlerine hizmet verecek olan kapalı halı saha ve bilardo salonuna dönüşmüştür. 

Still-2_PrincessBallGown.jpg

Princess Ball Gown

Prenses Model

14' / Belgesel / Türkiye

Gelinliğin üretim aşamasından vitrinde sunuluşuna kadarki yolculuğu, toplumdaki kadın kimliği üretiminin bir temsili olarak düşünülebilir. Hemen her kadın gibi gelinlik işçisi kadınlar da, evlenirken giydikleri gelinlikle “prensesler gibi” olmanın hayalini kuruyor. Öte yandan ürettikleri gelinlikle, toplumun talep ettiği kadınlık imajını beslediklerinin farkındalar. Yaşanan gerçeğin farklı olduğunun da. Filmimiz külkedisi masalındaki prenses ve onu baloya hazırlayan periler hakkındadır.

A_Firat_Weight_of_Consciousness_Still_1.jpg

Bilincin Ağırlığı

Weight of Consciousness

3’26” / Animasyon / Birleşik Krallık

Doğa Ananın rahmine yapılan mistik bir yolculuk. Geleneksel olarak cam üzerinde yağlı boya tekniği ile yapılmış olan film, bilincin doğuşunu ve değişimlerini konu ediniyor. 

Still-2_MenCountingTheirBeads.jpeg

Tespih Çeken Adamlar

Men Counting Their Beads

8’27” / Belgesel / Türkiye

Yönetmenin hiç tanışma fırsatı bulamadığı dedelerinin fotoğrafları ile büyükannelerinin ve onların anlattıkları hikayelerden yola çıktığı deneysel bir belgesel.

Bulak Stills (1)_edited.jpg

Bulak

Fount

5’ / Belgesel / Türkiye

Somali’de zor bir hayat sürerken Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Walid ve ailesi Burdur’a gönderilir. Somali’de kaçtıkları susuzlukla Burdur’da da yüzleşen Walid, yeni hayatını da zorlu bir şekilde sürdürmektedir.

bottom of page