top of page

Partner '23

DZIGA CREATIVE FILM PLATFORM 

1995’ten bu yana Nijmegen/Hollanda’da faaliyet gösteren yaratıcı film platformu DZIGA, çeşitli film projelerinin yapımcılığını üstleniyor ve yönetmen, sanatçı ve multidisipliner medya sanatçılarını film, belgesel ve video sanatı projelerini hayata geçirebilmeleri için destekliyor. DZIGA, deneyimli yönetmenleri kariyerlerinin henüz ortalarında olan yönetmenlerle bir araya getirerek deneysel film ve video sanatı projelerine alan açıyor.

DZIGA’nın güncel prodüksiyonları arasında yönetmenliğini Ivana Smudja’nın üstlendiği, Alman sanatçı Joseph Beuys’u konu alan interaktif proje “frombeuystoeternity.com” ve Şubat 2023’te prömiyeri gerçekleştirilen, Paul Ruven tarafından yönetilen belgesel “The Spirit of the Pierson NOW” yer alıyor. 

DZIGA’nın kurucusu Ellen Kocken, Nijmegen ve Amsterdam’da Kültürel ve Görsel Antropoloji eğitimini tamamladı. This is El Corte, De Duffelt.Die Dueffel gibi belgesellerin yönetmenliğini üstlendi ve çeşitli filmlerde yapımcı olarak görev aldı. Aynı zamanda film alanında projeler üreten ve yürüten Ellen’ın projeleri arasında Rusya ve Hollanda’dan yönetmenlerin katılımıyla, Ben van Lieshout süpervizörlüğünde yürütülen “Pkov-Nijmegen Synchrony” (2016) ve Ineke Smits süpervizörlüğünde hayata geçirilen, Türkiye ve Hollanda’dan yönetmenlerin dahil olduğu film ustalık atölyesi “Living Along the Border” (2012) bulunuyor.

bottom of page