top of page

2YKFF '21 PARTNER

GDJ_Gallery1.jpg
GDJ_gallery2.jpg
GDJ-Gallery3.jpg
GDJ_Gallery-4.jpg

Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali, Atina’dan Balkan Can Kino ve Berlin’den bi’bakino ile gerçekleştirdiği iş birliklerinin ardından, 3'üncü yılında Rotterdam’dan Galerie de Jaloezie ile bir araya geliyor.

Gijs van der Meer ve Anne Vera Veen tarafından kurulan Galerie de Jaloezie, Rotterdam merkezli bir görsel-işitsel sanat platformu. Genç sanatçılara, film profesyonellerine ve işini tutkuyla yapan herkese alan açan platform, alışılmışın dışında mekânlarda film gösterimleri gerçekleştiriyor ve her yıl 48 saatte film yapım yarışması düzenliyor. Galerie de Jaloezie, son dönemde açtığı ve video eserlerine yer verdiği pop-up galeri ile sanat ve sinema arasındaki sınırları keşfetmeyi hedefliyor.

2YKFF-3banner_edited.png
2YKFF-3banner_edited.png
logo_edited.png
Filmhuiskamer3_AnneVeraVeen_web1.jpg

Platform, kurucularının görsel antropoloji alanındaki deneyimlerinin de etkisiyle, alan araştırması veya kavramsal keşiflerin sonucunda oluşan görüntülere odaklanıyor. Görüntülerin estetik ve sanatsal keşfinin sosyal araştırmayla kesişim noktalarının, sözcüklerle ifade edilmesi mümkün olmayan bilgileri aktarma gücünün olduğuna inanıyor. Galerie de Jaloezie’ye göre görsel-işitsel eserler, tamamen teorik ve metin tabanlı bakış açılarına bir alternatif sunuyor. Bu doğrultuda platform, tüm programlarını hem akademik hem de sanatsal bir yaklaşımla oluşturuyor; bu yaklaşımlardan herhangi biri bir diğerinin önüne geçmiyor. “Biçim içeriğin ardından gelir” ilkesini bir adım öteye taşıyan genç girişim, araştırma bulgularını deneysel bir görsel-işitsel form aracılığıyla aktarabilen işleri arıyor. 

SEÇKİ: YAŞAM & ÖLÜM & KISKANÇLIK

Deneysel kısa filmlerden oluşan bu seçki, film sanatının karmaşık kavramsal fikirleri aktarma biçimlerini farklı sinematik formlar aracılığıyla keşfediyor. Seçkide yer alan filmlerden A Demonstration doğa ve kültür arasındaki gelenekselleşen ikilemi sorgularken, bu kavramları görsel dünyada yan yana getiriyor. Er is een geest van mij / Hay un fantasmo mío kişisel ve politik anlamda hiç gelemeyen bir geleceğin yasını tutuyor. The Making of a Ruin’de yönetmen Endonezya’daki köklerini arıyor ve ölüm konusundaki ritüelleri inceliyor. Görsel antropoloji alanından etkilenen tüm bu filmlerin ortak noktası standart sinematik kategorilerden sıyrılmaları ve kişisel ve kültürel araştırma bulgularını film sanatının sınırlarını keşfederek aktarmaları.

Er_is_een_geest_van_mij_Film_Still_1.jpeg
bottom of page